Wolnoć, Tomku, w swoim domku. Własność nieruchomości, zwłaszcza w której się mieszka wiąże się z ogromem praw i wolności. Własność posiada jednak swoje ograniczenia, a do najdalej idących należą przechodzące przez grunt infrastruktury przesyłowej.
Zdjęcie pochodzi z freepik.com
Urządzenia przesyłowe, takie jak gazociągi, linie ciepłownicze czy telekomunikacyjne, stanowią nieodłączny element współczesnej infrastruktury. Mimo to prawne regulacje do nich stosowane uregulowano zaledwie kilkanaście lat temu i to też do dziś powoduje szereg niejasności i krzywdzi właścicieli.
O służebności przesyłu możemy przeczytać w art. 3051 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim, nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować gazociąg lub którego własność stanowią urządzenia, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń.
Co ważne, taką służebność można ustanowić jedynie na rzecz przedsiębiorcy, którego działalność związana jest z przesyłem gazu, energii, płynów czy pary i podobnych substancji.
Zgodnie z Postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 19 grudnia 2012 roku w sprawie o sygn. akt: II CSK 218/12, cel służebności przesyłu jest przede wszystkim umożliwienie przedsiębiorcy właściwego korzystania z urządzeń, których jest właścicielem i które wchodzą w skład jego przedsiębiorstwa.
Oznacza to, że służebności nie są sobie równe i każda infrastruktura przesyłowa będzie wymagała innych gwarancji dla przedsiębiorstwa przesyłowego, a co za tym idzie innego rodzaju ograniczeń dla właściciela. Szczególne miejsce zajmuje służebność przesyłu gazu, bowiem jej oddziaływanie obejmuje znacznie większy obszar nieruchomości.
W zależności od rodzaju służebności oraz stopnia oddziaływania naprawa i obowiązki właściciela inaczej kształtuje się wynagrodzenie należne właścicielowi. Najważniejszą bowiem wiadomością dla właściciela, który jest zmuszony respektować przebieg służebności, jest możliwość otrzymania w zamian stosownej rekompensaty. Proporcjonalnie, największe wynagrodzenie będzie za sieć gazową.
To, co wyklucza wynagrodzenie za ustanowienie służebności, jest jej zasiedzenie. Prawo to pozwala przedsiębiorstwom przesyłowym na legalne korzystanie z cudzej nieruchomości bez konieczności zawierania umowy z właścicielem. Nabycie prawa następuje najczęściej po 30 latach od rozpoczęcia działania urządzenia przesyłowego.
W kolejnych artykułach szczegółowo postaramy się wprowadzić Państwo w świat służebności i udzielić wskazówek niezbędnych do świadomego dochodzenia roszczeń pieniężnych od przedsiębiorstw przesyłowych. Wynagrodzenie to można otrzymać polubownie w formie porozumienia, ale także przymusowo przed sądem.
W przypadku braku porozumienia się z przedsiębiorstwem, warto w szczególności skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Nierzadko bowiem droga do sukcesu wymaga starannego przygotowania odpowiedniego materiału dowodowego.
Zapraszamy do lektury innych części Poradnika dot. służebności, przygotowanego przez adwokatów i radców prawnych Kancelarii TURCZA:
Autor: |
Damian Nowicki
Adwokat
Email: biznesprawnik@turcza.com.pl
Adwokat o wieloletnim doświadczeniu procesowym i lider działu procesowo-windykacyjnego w kancelarii. Zajmuje się również bieżącą obsługą prawną podmiotów gospodarczych. Założyciel popularnego bloga prawokierowcy.pl