W obliczu rosnących wyzwań związanych z klimatem, zasobami naturalnymi i powiększającą się populacją, zrównoważony rozwój stał się nie tylko hasłem, ale i koniecznością dla branży rolnej. Elementy zrównoważonego rozwoju, takie jak strategia ESG (środowiskowa, społeczna, zarządcza), stają się kluczowymi czynnikami wpływającymi na przyszłość produkcji rolniczej.
Zrównoważony rozwój w kontekście rolnictwa oznacza praktyki, które umożliwiają produkcję żywności w sposób, który nie tylko zaspokaja potrzeby dzisiejszych pokoleń, ale także nie zagraża zdolności przyszłych pokoleń do zaspokajania swoich potrzeb. Obejmuje to ochronę środowiska, zachowanie bioróżnorodności, a także dbałość o społeczności lokalne.
Warto podkreślić, że ESG akcentuje m.in. postulat całkowitej transparentności łańcuchów dostaw, co z kolei przekłada się na podwyższenie jakości produktów rolnych.
Zdjęcie pochodzi z freepik.com
Ale od początku:
Czym jest Zrównoważony Rozwój?
Społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. Corporate Social Responsibility – CSR) to strategia zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwa w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności z pracownikami. CSR to działania oparte na długoterminowej strategii oraz trosce podmiotu o środowisko i ludzi, który pośrednio lub bezpośrednio współtworzą przedsiębiorstwo.
Z kolei ESG jest zestawem standardów dotyczących działalności firm, które pomagają ocenić ich wpływ na społeczeństwo i środowisko.
W branży rolnej składa się z trzech głównych filarów:
- Środowiskowy (E), tj. obejmujący optymalizację zarządzania zasobami wodnymi, wprowadzenie praktyk takich jak płodozmian (z jednoczesną minimalizacją orki), stosowanie nawozów organicznych oraz reedukację i/lub podobne wykorzystanie odpadów (recykling);
- Społeczny (S): tj. zapewnienie godnych warunków pracy dla pracowników, wspieranie lokalnych społeczności poprzez zatrudnienie i inwestycje w lokalne projekty, inwestowanie w rozwój pracowników oraz edukację.
- Zarządzanie (G): tj. transparentność stosowanych praktyk rolniczych i analiza ich wpływu na środowisko, stosowanie uczciwych praktyk handlowych, Identyfikacja i zarządzanie ryzykiem związanym z zmianami klimatycznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi.
Przykładami najlepszych praktyk w obszarze ESG jest m.in. wprowadzenie tzw. zrównoważonych hodowli zwierząt, które minimalizują wpływ na środowisko i poprawiają ich dobrostan, jak również stosowanie nowoczesnych technologii monitorowania i optymalizacji upraw (drony, czujniki).
Fundamentem stosowania standardów ESG w danym przedsiębiorstwie jest wytyczenie tzw. łańcucha wartości obejmującego działania, zasoby i relacje, z których jednostka korzysta i na których się opiera, tworząc swoje produkty lub usługi od koncepcji do realizacji, konsumpcji i wycofania z eksploatacji. Podejście oparte na łańcuchu wartości wymaga zrozumienia środowiska biznesowego, w jakim funkcjonuje podmiot, w tym w szczególności przeanalizowania wszystkich jego procesów – od etapu wytworzenia produktu do jego wprowadzenia na rynek. Na skutek przeprowadzonej analizy i stworzonego w jej następstwie łańcucha wartości przedsiębiorca może wyodrębnić podstawowe działania biznesowe od działań pobocznych i odpowiednio nimi zarządzić.
Kto i kiedy będzie składał raporty niefinansowe?
Przepisy Dyrektywy Zrównoważonego Rozwoju[1] wskazują kryteria dotycząc podmiotów, które zobowiązane będą do składania corocznie raportów niefinansowych.
………………………………….
[1] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju
Zdjęcie pochodzi z freepik.com
Dlaczego warto?
Korzyści płynących z ESG dla branży rolnej jest wiele. W pierwszej kolejności warto podkreślić wspomnianą wcześniej poprawę jakości produktów, zwiększenie efektywności operacyjnej czy budowanie renomy i zaufania klientów/konsumentów na zupełnie innym niż dotychczas poziomie. Nie jest tajemnicą, że w niedalekiej przyszłości podmioty z branży rolnej stosujące standardy ESG będą preferowanymi dostawcami, jako że postulat transparentności łańcucha dostaw dotyczyć będzie również ich usługodawców. Innymi słowy, zrównoważony rozwój będzie nie tylko mile widzianym dodatkiem do portfolio danego podmiotu, ale (w niektórych przypadkach) wręcz wymogiem dla podjęcia współpracy.
Kancelaria TURCZA wspiera przedsiębiorców w kompleksowym opracowywaniu strategii ESG, kalkulacji śladu węglowego oraz sporządzaniu niefinansowego raportu zgodnie ze standardami CSRD i Taksonomią. Zachęcamy do kontaktu.
Zapraszamy do lektury innych części Poradnika podziału majątku, przygotowanego przez adwokatów i radców prawnych Kancelarii TURCZA:
Autor: |
Marta Rabe-Kozłowska
Radca Prawny
Email: biznesprawnik@turcza.com.pl
Telefon: +48 61 666 37 60
Mec. Marta Rabe-Kozłowska jest specjalistką z zakresu prawa spółek handlowych, prawa gospodarczego, prawa cywilnego, ochrony danych osobowych oraz Legal English.