Działalność gospodarcza

Konkurs na Facebook-u jak poprawnie go przeprowadzić?

Nie od dziś wiadomo, że z usług dostępnych na Facebook-u korzystają nie tylko osoby fizyczne, ale również przedsiębiorcy. Założenie grupy, bądź oficjalnego fanpage’a swojej Firmy na portalu społecznościowym może wiązać się ze znacznym zwiększeniem zasięgów.
W tym celu warto zastanowić się również nad zorganizowaniem konkursu na Facebook-u, bowiem to świetna okazja na promocję swojej firmy czy fanpage’a, a kto z nas nie lubi wygrywać?

Co ważne, nie wystarczy wstawić postu ze zdjęciem nagrody i wpisanym tekstem „Uwaga, Super Konkurs, polub, udostępnij i wygraj ekstra nagrody”. Mimo, że owszem przeglądając sieć, nierzadko napotkamy na właśnie tak sformułowane konkursy. Jednak warto się zastanowić, czy aby na pewno są one zgodne z samym Regulaminem i polityką Facebooka? I czy aby nie łamiemy przypadkiem prawa? Konsekwencje bowiem mogą być niezwykle bolesne.

Co istotne, każdy konkurs powinien mieć jasno określony regulamin i zasady konkursu oraz co najważniejsze musi zawierać klauzulę zwalniającą Facebooka z odpowiedzialności za przeprowadzenie konkursu.

Na co więc należy zwrócić uwagę, pisząc regulamin do konkursu na Facebooku?

Po pierwsze, nie traktuj napisania regulaminu jako przykrego obowiązku. Jeśli tak ma być, to lepiej oddaj go do wykonania specjaliście, który zrobi to szybko i sprawnie za Ciebie, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że wszystko jest zgodne z prawem. Jeśli natomiast chcesz przygotować cały konkurs sam, to przede wszystkim zrób wszystko, aby to była w pełni profesjonalna wizytówka konkursu, a pośrednio również Twojego fanpage’a czy Firmy.

Najważniejsze założenia, które powinien zawierać regulamin: kto jest organizatorem, kto funduje nagrodę, datę rozpoczęcia i zakończenia konkursu, kto może wziąć udział w konkursie, opisane szczegółowo zasady konkursu, jakie są nagrody, kryteria ustalenia zwycięzcy, jak, kiedy zostaną ogłoszone wyniki konkursu, zasady reklamacji oraz polityka prywatności.

Co istotne, i bardzo często zapominane, niezgodnym z regulaminem Facebooka jest stosowanie jakichkolwiek wymogów udostępniania postów przez uczestników konkursu oraz wymogu oznaczania znajomych. Zgodnie z regulaminem samego Facebook-a:  „Promocje można przeprowadzać na stronach, w grupach, w wydarzeniach lub w aplikacjach na Facebooku. Do przeprowadzania promocji nie można wykorzystywać prywatnych osi czasu ani połączeń ze znajomymi (np. niedozwolone jest stosowanie rozwiązań typu „udostępnij na swojej osi czasu, aby wziąć udział w promocji”, „udostępnij na osi czasu znajomego, aby uzyskać dodatkowe udziały w promocji” czy „oznacz znajomych w tym poście, aby wziąć udział w promocji”).” Powyższe oznacza, że nie można wymagać od biorących udział konkursie, żeby udostępniali post, czy fanpage – wiąże się to z zakazem konkursów. A także nie można wykorzystywać do promocji danego konkursu osi czasu profilu prywatnego czy znajomych z profilu prywatnego.

Zgodnie z regulaminem Facebook-a, niedozwolone są też konkursy losowe, które na podstawie art. 2 ust 1 Ustawy o grach hazardowych oznaczają „gry, w tym urządzane przez sieć Internet, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku.”. Powyższe dot. właśnie konkursów, w których wzięcie udziału czy nagroda uzależniona jest tylko i wyłącznie od polubienia danej strony czy postu konkursowego. Co najważniejsze, ustawa określa wyraźnie, że jeśli o wyłonieniu zwycięzcy konkursu decyduje jakikolwiek przypadek, to polskie prawo cały konkurs jednoznacznie traktuje jako grę losową, a jej niezgłoszenie do odpowiednich organów celno-skarbowych traktuje się jako przestępstwo skarbowe i jest obwarowane karą.

Zgodnie z regulaminem Facebooka nie mamy prawa wymagać od osoby, biorącej udział w konkursie, zaangażowania do zgłoszenia jej profilu osobistego. Wymóg oznaczenia znajomego również jest wyraźnie zabroniony, stąd nie mają prawa bytu takie zapisy w Regulaminie promocji: „Jeśli chcesz wygrać darmowe okulary oznacz w komentarzu znajomego, który też nosi okulary!”. Oznaczanie znajomych w komentarzach pod postem wiąże się z błyskawicznym poszerzaniem zasięgów, stąd jest to zabieg często nadużywany przez administratorów stron. Nadużycie to może być zgłoszone do administratorów Facebooka, które w dalszej kolejności może być potraktowane jako spam.

Sankcje w postaci niestosowania się do zasad Facebooka

Przede wszystkim sankcją jest usunięcie postu konkursowego, wyraźne obcięcie zasięgów fanpage’a, a nawet czasowa lub stała blokada fanpage’a. Natomiast niezgłoszenie „losowania” przez organizatora promocji, gry czy konkursu może być zakwalifikowane, jak już zostało to wspomniane, jako przestępstwo skarbowe, zgodnie z polskim prawem. Należy zaznaczyć również, że każdy post wstawiony na Facebook-a może być zgłoszony przez każdego użytkownika bez żadnej podstawy, Facebook błyskawicznie rozpatruje wszystkie zgłoszenia i wyłapuje wszelkie nieprawidłowości – a jak wiadomo, częstą praktyką jest zgłaszanie postów konkurencji…  

Podsumowując, konkursy wbrew pozorom są bardziej sformalizowane, niż by mogło się to wydawać na pierwszy rzut oka. Co więcej, niezastosowanie się do panujących reguł na portalu społecznościowym czy przepisów prawnych, może spowodować, iż zamiast poszerzenia zasięgów firmy, znacząco je pomniejszymy.

Dlatego, mając na względzie ryzyka, można w sposób umiejętny zredagować post konkursowy, tak, żeby promować firmę, zdobywać zasięgi i jednocześnie nie narażać się na sankcję, ponieważ dobry konkurs to taki konkurs, w którym Organizator też wygrywa.

Autorzy:

Katarzyna Turcza

Katarzyna Turcza

Radca Prawny

Email: biznesprawnik@turcza.com.pl

Mec. Katarzyna Turcza jest radcą prawnym oraz praktykującym doradcą restrukturyzacyjnym.