Koronawirus

Stopniowy powrót do normalności – aktualne zmiany w ograniczeniach w związku z Covid-19

Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego zależy od rozwoju epidemii w kraju. Rząd zdecydował się na kolejny krok, bowiem już od 04 maja 2020 czekają nas kolejne złagodzenia dotychczasowych obostrzeń.

1) Zostaną otwarte centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, ale z limitem osób (na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy) i możliwości spożywania posiłków w restauracjach znajdujących się w centrach.
• Otwarcie nie dotyczy klubów fitness oraz przestrzeni rekreacyjnych takich jak place zabaw, czy restauracje.

2) Otwarcie hoteli i obiektów noclegowych dla wszystkich. Do tej pory obiekty te były w większości zamknięty i mogły przyjmować m.in. jedynie osoby w delegacji.
• Ograniczona zostaje jednak działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Możliwe będzie jednak wydawanie posiłków bezpośrednio do pokoju.

3) Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy.

4) Otwarcie bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą – konkretne terminy jednak będą ustalane przez organy prowadzące daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

5) Przywrócenie możliwości rehabilitacji, jedynie dla osób chorych i cierpiących na dolegliwości bólowe.
• Nie dotyczy salonów masażu

6) Od 06 maja 2020 otwarte zostaną żłobki i przedszkola. Jednak organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. A dodatkowo jednostki samorządu terytorialnego mogą zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.
Uwaga:
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
• przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
• gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Pozostałe zasady obowiązują bez zmian.

źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejny-etap

Autorzy:

Katarzyna Turcza

Katarzyna Turcza

Radca Prawny

Email: biznesprawnik@turcza.com.pl

Mec. Katarzyna Turcza jest radcą prawnym oraz praktykującym doradcą restrukturyzacyjnym.