Zielone światło w sporach frankowiczów przeciwko Getin Noble Bank
Kredyty frankowe

Zielone światło w sporach frankowiczów przeciwko Getin Noble Bank

W ostatnim czasie zapadła bardzo ważna uchwała w sprawach frankowych dotycząca Getin Noble Bank, a właściwie powiązana z prawami kredytobiorców w sytuacji upadłości jakiegokolwiek banku. Orzeczenie to, wpisuje się w niezmiennie niekorzystny dla banków hipotecznych trend potwierdzający nieważność stosowanych przezeń wzorów umów kredytowych, z czego skutków garściami czerpią kredytobiorcy.

Zacznijmy jednak od pewnej refleksji, o której w ostatnim czasie się zapomina, a która – między innymi – stała u źródeł powszechnego zainteresowania podważaniem umów hipotecznych. Tak zwane umowy frankowe, zawierane masowo w latach, gdy kurs franka szwajcarskiego kształtował się na wyjątkowo niskim poziomie względem polskiej waluty, nie zawierały żadnego zabezpieczenia dla kredytobiorców w przypadku zmiany trendu kursowego. Z drugiej strony, zmiany kursowe dla banku nie tylko nie okazały się ryzykowne, ale przez fakt, że miały zapewnione stałe dodatkowe wynagrodzenie wynikające ze spreadów, dawały instytucjom finansowym spore profity. Gdy kurs CHF pod koniec pierwszej dekady tego wieku zaczął gwałtownie rosnąć, nie tylko naraził kredytobiorców na problemy finansowe, ale wielu z nich wyrządził szkody, z którymi zmagają się do dziś. Wieloletnie problemy ze spłatą rat kredytowych tysięcy konsumentów zabrały wielu ludziom najlepsze lata z ich życia, w których musieli zmagać się z godnym przeżyciem każdego miesiąca. Pamiętajmy o tym, bowiem coraz częściej słychać, wśród publicystów, prawników bankowych, że to banki są ofiarą „nagonki” na nie, a pazerni kredytobiorcy żerują na tej sytuacji. Taka retoryka kilka lat temu już była rozpowszechniana przez lobby bankowe, nie powinna wrócić.

Wracając do klientów Getin Noble Banku, ich los skrzywdził podwójnie, bo z momentem upadłości banku, część osób z syndykiem na czele, ale także niektórymi sądami, powzięło wątpliwości co do możliwości procesowania się z Getinem w ogóle. Od nieodległego czasu kredytobiorcy Getinu przeżywali rollercoaster z uwagi na masowe zgłaszanie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym oraz nie do końca uzasadnioną aktywność syndyka, który bardzo konsekwentnie postawił na niweczenie u podstaw roszczeń kredytobiorców o unieważnienie umowy. Syndyk forsował przy tym dość oryginalną wykładnię prawa europejskiego dotyczącego pierwszeństwa ochrony wierzycieli banku nad ochroną konsumentów. Na szczęście Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 września 2024 roku (sygn. akt III CZP 5/24) interpretację syndyka SN wykluczył i ostatecznie przesądził, że przeciwko Getinowi można składać i prowadzić pozwy o unieważnienie umowy hipotecznej.

Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy prawnika w temacie kredytów frankowych zachęcamy do kontaktu z adwokatem.

Autor:

Damian Nowicki

Damian Nowicki

Adwokat

Email: biznesprawnik@turcza.com.pl

Adwokat o wieloletnim doświadczeniu procesowym i lider działu procesowo-windykacyjnego w kancelarii. Zajmuje się również bieżącą obsługą prawną podmiotów gospodarczych. Założyciel popularnego bloga prawokierowcy.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.