Obecnie na etapie opiniowania jest projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Planowana zmiana wprowadzi uprawnienie dla pracodawców polegające na możliwości skontrolowania stanu trzeźwości:
- pracowników,
- osób świadczących stosunek pracy na innej podstawie (umowa zlecenia, umowa o dzieło),
- osób świadczących usługi w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.
Wspomniana kontrola będzie mogła mieć miejsce w szczególności, gdy okaże się ona niezbędna dla ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia pracodawcy. Każda kontrola musi być przeprowadzona zgodnie z przepisami prawa tj. pracodawca musi przestrzegać szeregu wytycznych.
Kontrola co do zasady może być wykonana wyłącznie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego a także nie może doprowadzić do naruszenie godności oraz innych dóbr kontrolowanego pracownika.
Wprowadzana zmiana będzie przywilejem każdego pracodawcy, który z pewnością ułatwi mu prowadzenie zakładu. Niemniej rozpoczęcie wykonywania pomiarów trzeźwości wiąże się z licznymi formalnościami, a przedsiębiorca nie dopełniając ich może narazić się na poważne konsekwencje. Dlatego też zespół Kancelarii jest na etapie przygotowywania poradnika w przedmiocie prawidłowego wprowadzenia procedury przeprowadzania kontroli trzeźwości.
Autorzy: |

Marta Rabe-Kozłowska
Radca Prawny
Email: biznesprawnik@turcza.com.pl
Telefon: +48 61 666 37 60
Mec. Marta Rabe-Kozłowska jest specjalistką z zakresu prawa spółek handlowych, prawa gospodarczego, prawa cywilnego, ochrony danych osobowych oraz Legal English.