Prawo pracy

Uprawnienie pracodawcy do kontrolowania trzeźwości pracowników

Obecnie na etapie opiniowania jest projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Planowana zmiana wprowadzi uprawnienie dla pracodawców polegające na możliwości skontrolowania stanu trzeźwości:

  • pracowników,
  • osób świadczących stosunek pracy na innej podstawie (umowa zlecenia, umowa o dzieło),
  • osób świadczących usługi w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Wspomniana kontrola będzie mogła mieć miejsce w szczególności, gdy okaże się ona niezbędna dla ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia pracodawcy. Każda kontrola musi być przeprowadzona zgodnie z przepisami prawa tj. pracodawca musi przestrzegać szeregu wytycznych.

Kontrola co do zasady może być wykonana wyłącznie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego a także nie może doprowadzić do naruszenie godności oraz innych dóbr kontrolowanego pracownika.

Wprowadzana zmiana będzie przywilejem każdego pracodawcy, który z pewnością ułatwi mu prowadzenie zakładu. Niemniej rozpoczęcie wykonywania pomiarów trzeźwości wiąże się z licznymi formalnościami, a przedsiębiorca nie dopełniając ich może narazić się na poważne konsekwencje. Dlatego też zespół Kancelarii jest na etapie przygotowywania poradnika w przedmiocie prawidłowego wprowadzenia procedury przeprowadzania kontroli trzeźwości.

Autorzy:

Marta Rabe-Kozłowska

Marta Rabe-Kozłowska

Radca Prawny

Email: biznesprawnik@turcza.com.pl
Telefon: +48 61 666 37 60

Mec. Marta Rabe-Kozłowska jest specjalistką z zakresu prawa spółek handlowych, prawa gospodarczego, prawa cywilnego, ochrony danych osobowych oraz Legal English.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.