Koronawirus

Paszport covidowy (maj 2022)

Choć w Polsce większość obostrzeń związanych z COVID-19 została już zniesiona, wiele krajów wciąż poważnie traktuje temat pandemii, zwłaszcza jeżeli chodzi o osoby podróżujące z zagranicy. Większość z krajów UE posługuje się przede wszystkim unijnymi certyfikatami covidowymi (UCC) i respektuje unijne zasady. W samej Polsce jednocześnie funkcjonuje zarówno UCC, jak i Krajowy Certyfikat COVID.

Uzyskanie certyfikatów

Oba certyfikaty uzyskać można po zaszczepieniu na COVID-19, otrzymaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa lub przejściu choroby. Istnieją jednak różnice. Choć UCC uzyskuje się już po otrzymaniu co najmniej jednej dawki szczepionki, poszczególne kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki. W Polsce wymagane jest pełne szczepienie. Początkowo UCC uzyskać można było jedynie po przejściu choroby stwierdzonej przy pomocy testu PCR, od 22 lutego Komisja Europejska rozluźniła jednak zasady, umożliwiając uzyskanie unijnego certyfikatu również po przejściu COVID stwierdzonego testem antygenowym, co możliwe jest również w przypadku krajowego certyfikatu. Co istotne – test antygenowy musi być wykonany przez pracownika medycznego bądź lekarza. Nieuznawane są zatem testy wykonywane w warunkach domowych. W Polsce od 1 kwietnia brak już możliwości bezpłatnego wykonania testu w mobilnych punktach pobrań oraz aptekach. Wykonać może go natomiast lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jeżeli w trakcie konsultacji uzna o takiej potrzebie.

Czas trwania

Co do zasady, UCC ważny jest przez 270 dni od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki (bezterminowo dla osób poniżej 18 roku życia), 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu na COVID lub 48 godzin od otrzymania negatywnego wyniku. Krajowy certyfikat funkcjonuje na takich samych zasadach. Polska jednak UCC ważny jest bezterminowo po przyjęciu 3 dawki szczepionki.

Co daje certyfikat?

Mimo że Polska posiada zarówno krajowy certyfikat, jak i bezterminowo uznaje UCC po przyjęciu 3 dawki szczepionki, w kraju są one nieprzydatne. Brak obecnie limitów miejsc w kinach, hotalach, restauracjach oraz innych lokalach. Noszenie maseczek poza obiektami medycznymi jest nieobowiązkowe niezależnie do statusu COVID. Osoby przyjeżdżające do Polski nie muszą przedstawiać certyfikatów, a także odbywać kwarantanny. Polakom certyfikat przyda się zatem jedynie podczas podróży za granicę. Inne kraje nie uznają krajowego certyfikatu, lecz jedynie UCC. Często mają również oddzielne przepisy, co niezwykle istotne w zbliżającym się sezonie urlopowym. Ważne jest zatem samodzielne sprawdzenie obowiązujących regulacji w kraju będącym celem podróży.

Autorzy:

Katarzyna Turcza

Katarzyna Turcza

Radca Prawny

Email: biznesprawnik@turcza.com.pl

Mec. Katarzyna Turcza jest radcą prawnym oraz praktykującym doradcą restrukturyzacyjnym.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.